Hermenevtika

35,00

SKU: F01 Categories: ,

Description

Hermenevtika, Teorija interpretacije pri Schleiermacherju, Diltheyju, Heideggru in Gadamerju (avtor Richard E. Palmer)

»Naloga interpretacije mora biti, da nekaj, kar je neznano, oddaljeno in nejasno, spremeni v nekaj otipljivega, bližnjega in razumljivega.«

»Med vsemi umetniškimi deli imajo jezikovna dela morda največjo moč, da razkrijejo človekovo notranje življenje.«

»Menim, da je celoten hermenevtični problem preveč pomemben in zapleten, da bi si ga prilastila ena sama miselna šola.«

“Naloga interpretacije in pomen razumevanja dela sta drugačna ‒ bolj izmuzljiva, bolj zgodovinska v odnosu do dela kot v odnosu do objekta. »Delo« vedno nosi človekov pečat, na kar kaže že sama beseda, saj je delo vedno človekovo (ali božje) delo. Po drugi strani pa je »objekt« lahko delo ali pa naravni objekt. Uporaba besede »objekt« v povezavi z delom zabriše pomembno razlikovanje, saj dela ne smemo videti kot objekt temveč kot delo. Literarna kritika mora poiskati »metodo« ali »teorijo«, ki je še posebej primerna za odkrivanje človeškega odtisa na delu, za razbiranje njegovega »pomena«. Ta proces »razvozlavanja«, »razumevanje« pomena dela je osrednji namen hermenevtike. Hermenevtika je preučevanje razumevanja, še posebej razumevanja besedil.”

“Pričujoča študija skuša postaviti filozofske temelje za raziskovanje pomena hermenevtike v literarni interpretaciji. Ta temelj mora biti ustrezno razumevanje same hermenevtike. Pri iskanju tega razumevanja knjiga pričenja z grškimi koreninami sodobne besede »hermenevtika«, nato sledi razvoju nekaterih pojmovanj hermenevtične teorije (kolikor se sama imenuje hermenevtika) v sodobnem času in na koncu nekoliko podrobneje preuči tista vprašanja, s katerimi so se ukvarjali štirje najpomembnejši misleci tega področja. Iskanje nikakor ni izčrpno, temveč ima zgolj pripravljalno naravo, saj ne obravnava uporabe hermenevtike v sodobni teologiji,  niti ne poskuša razpravljati o trenutnem razvoju v Franciji. Sklepna poglavja sicer nakazujejo pomen fenomenološke hermenevtike za literarno interpretacijo, vendar je pričujoča študija namenjena predvsem filozofskemu uvodu v hermenevtiko, obenem pa lahko služi kot podlaga za naslednjo knjigo, ki bo obravnavala hermenevtiko v povezavi z literarno teorijo.”

mehka vezava, 400 strani, format 150×230 mm, 550 g